Hizmetlerimiz

 

Konaklama

Konaklama birimlerimiz ahşap kulübe ve bungalov tarzındadır. Bungalovlarımızda ısıtma sistemi ve banyo vardır. Şömineli veya kuzineli kulübelerimizde kalan ziyaretçilerimiz bahçedeki ortak banyoları kullanırlar. Tüm konaklama birimleri minimum iki kişilik olup bunların bazılarında tek, bazılarında çift kişilik yatak vardır.

Yerel Danışmanlık & Rehberlik

Fırtına vadisi, doğal ve kültürel varlıkları açısından son derece zengin bir yapıya sahiptir. Bu zenginliği mümkün mertebe iyi planlamak ve ziyaret sürenizi değerlendirmek istiyorsanız rehberlik ve yerel danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmanızı öneririz.

Mütercim Tercümanlık

Her ne kadar yılın 12 ayı boyunca yaşadığımız mekanımızda 3-4 ay kadar yoğun bir şekilde turizmle iştigal etsek de, işletme sahipleri olarak hem ben hem de eşim, geçimini yıllarca çevirmenlikle sağlamış kişileriz. Aslında, burada kurguladığımız ve sizlerin de tanık olmasını arzu ettiğimiz yaşam biçimizin uzu yıllar boyunca "finans kaynağı" da yine çeviri işlerimiz oldu. Koşullarımızı değiştirmeyi kısmen başardıysak da, çevrimen kimliğimizden bize kalan bir nevi bağımlılık gibi, halen bu işi zaman zaman icra ediyoruz. Özelikle sezon dışında, dışarıda kalın bir kar örtüsü ve mutlak bir sessizlik hakim olduğunda... Huzurlu metinler için lütfen bizimle bağlantıya geçin.

Mutfak

Hem doğada doğal olarak yetişen bitki ve otların hem de bostan, sera, bahçe ya da ormanda, Sisi sakinlerince her bahar tohumları da yenilenerek yetiştirilen ürünlerin mutfak tezgahının panoramik Fırtına Deresi manzarasına teşrifiyle canlanır mutfak... tabakta karşınıza çıkan her bir porsiyonun kendine özgü bir hikayesi vardır. Kahvaltı masaları mevsiminde toplanan dağ çileği, böğürtlen, karayemiş, yaban mersini, kivi, portakal, mandalina, elma, hatta bazen ceviz reçellerinin bahtınıza düşenleriyle; Shiitake ya da İstiridye mantarlarından yapılan pate(ezme)lerle, bahçede üretilen domates, patlıcan ya da biber soslarının yanında yerli üretim olan tereyağı ve peynirlerle süslenir. Sisi kümesinin mutlu ve şanslı tavuklarının yumurtaları kah mantarlı omlet olur kah somaralı-galdirikli tava kah sahanda yumurta veya muhlama, gâhi de kıvamında haşlanmış lop, kayısı veya rafadan yumurta! Gün içinde acıkanlar için, çardakta veya bahçede atıştırmalık bir bardak çay veya bir fincan kahvenin yanına otlu bir gözlemenin, iki dilim böreğin, poğaçanın, portakallı kurabiyenin veya cevizli ya da mermer kekin hikayesini keşfetmek de güzel olabilir… O günün akşam mönüsünde mantar var diyelim: bu, serada, açık alanda veya ormanda kütük üzerinde yetiştirilen Shiitake ya da İstiridye mantarı da olabilir, ormandan toplanan yabani bir mantar da… Pane biçiminde de konabilir tabağınıza, göbeğine kaşar doldurularak kuzinede nar gibi kızartılmış ya da ince dilimlenerek fesleğenli bir sosun üzerine yatırılmış leziz bir pizzada da pidede de. Kuzinede, bütün bir bal kabağının içinde pişmiş iç pilav gibi yöresel tatlar yanında derenin alasıysa sudan çıkıp tabağınıza konan balık sorun bakalım nasıl girmiş tavadaki tereyağına? Hülasa zengin mutfağımızda, yöresel ve gelenekselin yanında dünya mutfaklarına özgü farklı damak tatlarının sunumuna ve hatta alternatif denebilecek deneysel çalışmalara da yer veriyoruz. Yalnız söylemeden geçmeyelim, mönüdeki tüm mantar, balık, et veya bostandan taze sebzelerle hazırlanan zeytinyağlı yemeklere ev yapımı tam buğday unlu veya denk gelirseniz ekşi mayalı mis kokulu ekmeğimiz eşlik eder.

Yerel Ürünler

Yerel Ürünler Sisi her zaman, her alanda ve her anlamda gücünü üretim heves ve isteğinden alacaktır, desturuyla yola çıkarak bölge coğrafyasına ve iklimine uygun olduğunu düşündüğümüz aşağıdaki ürünlerin üretim faaliyetlerini yürütüyoruz. Kızılağaç kütüklerinde Shiitake ve İstiridye mantarı: Hasattan sonra mantarların uzun süreli saklanması amaçlı kurutma, dondurma, salamura etme işlemlerinin yanında ezme ve çeşitli sosların üretilmesi için diğer işleme süreçlerine geçilir. Kurutulan mantarlar vakumlu poşetlerde iki yıla, dondurulmuş olanlar altı aya, salamura yapılanlar bir seneye kadar tazeliğini korurken, ezme şeklinde hazırlanan soslar da konserve kavanozlarında altı ay kadar taze kalabilir. Meyve ve Yemişler: Elma, Armut, Ayva, Hurma, Karayemiş, Kivi, Şeftali, Limon gibi meyve ağaçlarıyla dolu bahçe ürünlerinden başka civardaki ormanlık alanlarda yetişen yaban mersini, böğürtlen gibi meyve ve yemişler mevsiminde toplanıp reçel, marmelat, likör gibi ürünlere dönüştürülerek kavanozlarda, şişelerde ya da kurutularak gene vakumlu poşetlerde uzun süre saklanır. Bahçe bostan ürünleri: Bostanda mevsimlik yetiştirilen taze sebzeler daha çok Sisi pansiyon mutfağında kullanılırken, işlenebilir olan yerli fasulye, yerli salatalık, patlıcan, boncuk domates gibi sebze ve meyvelerin fazlası da uzun süre saklanabilmesi için konserve, turşu ya da kahvaltılık sos üretiminde kullanılır. El işi/sanatları: Yukarıda sıraladığımız üretim faaliyetlerinin yanında deri, keçe, boncuk, ip, ahşap gibi çeşitli malzemelerden yararlanılarak hazırlanan takılar, kitap cep telefonu ve tablet kılıfları, cüzdan ve çantalar, broşlar, yumurtayı sıcak tutmaya yarayan sevimli yumurtalıklar, kitap ayraçları, tütün keseleri, dekoratif figürler, yöreye özgü yün çoraplar vs. de ürünlerimiz arasındadır.

Gönüllü

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas accumsan, dolor molestie euismod maximus, tellus